Párhuzamos valóság, és a felfüggesztés
Tegnap nagy vihart kavaró frakcióülésre került sor az Európai Néppárt brüsszeli székházában. Hivatalos volt ide az összes tagpárt, és a frakcióülés kétségkívül legjobban várt döntése a Fidesz sorsának jövőbeli megítélése volt a pártcsaládon belül.
A több, mint 3 órás frakcióülés után (eredetileg mintegy másfél órásra tervezték) megszületett a végeredmény, ami azt jelenti, hogy a Fidesz (és csak a Fidesz, nem a KDNP) néppárti tagsága felfüggesztésre került addig, ameddig az EPP által kijelölt tanács jelentése megérkezik. Vannak feltételek, amiket teljesíteni kell, például annak elismerése, hogy a kormányzati kampány károkat okozott. A közösen kiadott közlemény az antibrüsszeles plakátokat "Fake News"-nak nevezi. Igen, az a közlemény, amit közösen fogadott el a Fidesz és az EPP elnöksége. Akit bővebben érdekel, az itt elolvashatja.
Ami fontosabb, az az, hogy mit jelent a felfüggesztés?
A Fidesz mostantól nem vehet részt semmilyen pártbeli tagságban. Nem hívják meg a frakcióülésre, ergó, kicsukták minden folyamatból. Az még nem teljesen világos, de valószínű, hogy Szájer József sem töltheti be a Néppárt alelnöki tisztségét a tegnapi nap után, de Gál Kinga néppárti munkacsoporti jelölése is veszélybe kerülhet. Erről hivatalos közlemény még nem született, azonban a fentebb linkelt megszavazott határozatból ez következik. (Érdekes adalék megnézni az utóbbi honlapját, a magyar és az angol címlap nem igazán egyezik meg, angolul semmilyen álcivil szervezetekről nem lehet rajta olvasni.)
Azért nagy baj, hogy a Fidesz kikormányozta magát az EPP-ből, mert a legfontosabb döntések meghozatalánál a Néppárt mindig ott van. És eddig ez azt jelentette, hogy a Fidesz is ott volt. Noha politikailag nem kellett feltétlenül senkinek sem egyetértenie a Fidesszel, de az egyértelműen súlyos visszalépés, hogy az olyan viták előtt, mint a költségvetési vita, a végleges brexit-folyamat lezárása, a munkaerő-piaci döntések, és a migrációról, határvédelemről szóló döntések meghozatalából is szépen kibukott a kormánypárt. Ez pedig nem elsősorban nekik, hanem az országnak hátrányos, mert az itt meghozott stratégiai döntések nem elsősorban rövidtávúak, tehát hosszabb távon fog kárt szenvedni az ország abból, hogy mi most nem ülünk az asztal mellett.
Természetesen a többi magyar EP képviselő oda fog kerülni a saját pártcsaládján keresztül, azonban az érdekérvényesítő-képességük messze nem lesz olyan szintű, mint amellyel a Fidesz rendelkezett, a feje fölötti EPP védőernyőnek köszönhetően. Ez pedig súlyos gond hazánk külpolitikai érdekérvényesítő képességeinek.
Mi ennek a kommunikációja?
Több, mint valószínű, hogy a kormányfő párhuzamos univerzumban él, ez jól kivehető volt a sajtótájékoztatóján, ahol egyszerűen kinevették az újságírók, azonban itthonra párhuzamos valóság jelent meg. Erre nagyon jó példa volt az ismert politológus, Török Gábor bejegyzése:
Az itthoni kommunikáció szerint a kormánypárt maga kérte a felfüggesztést, ami annyiban igaz, hogy ő is belement ebbe, mint kompromisszumos javaslat. Hozzáteszem, hogy a bíróságon a beismerő vallomással kéri az vádlott saját magára a büntetést. Bár Gulyás Gergely a szavazás előtt elég "kivagyokén"- stílusban, elég arrogánsan és nagy szájjal közölte, hogy a Fidesz azonnal elhagyja a Néppártot, ha felfüggesztik, úgy tűnik, hogy ezzel azért várnak májusig, hátha át tudják venni az EPP-ben a hatalmat az illiberális pajtásaival. Erre azonban nem mutatkozik sok esély a közvéleménykutatók szerint. Sokat sejtető, hogy a Fideszes szakértőgépezet, Rogán, Hídvégi, Németh Sz. elég nagy csöndben van, egyiket sem láttam volna megszólalni a poszt írásáig.
Mi lesz az EP-választás után?
Véleményem szerint a Fidesz el fogja hagyni a néppártot. Erre utalt a miniszterelnök is interjújában, hogy nem feltétlenül fog a Fidesz a néppárti frakcióba beülni. Nyílt szakítás nem várható, mind a két fél azt várja, hogy mi lesz a júniusi felállás, és ki hogy tudja pozicionálni magát. Úgy gondolom, hogy ott lesz a legnagyobb esélye, hogy a bevándorlásellenes , de inkább nevezném ANTIEU pártok frakciót alakítsanak, hiszen az alkalom nehezen vissza térő lenne rá. Azonban, ha ez mégsem következik be, akkor a hallgatással bölcsen jár a kormánypárt, hiszen a jelenlegi állapotnál lentebb úgy sem tud kerülni, csak fentebb. Azonban, mivel a páhuzamos univerzum szerencsére nem fedi le egész Európát, ezért az várható, hogy Viktorék nemzetközi szinten nem tudnak majd győzni.